Další videa

Jak si poradit s výpovědí?
Jak si poradit s výpovědí?

JUDr. Isabela Pátá v semináři popisuje, jak se co nejlépe vypořádat s výpovědí a zároveň jak je tento pojem legislativně vymezen. 

Elevator speech
Elevator speech

Mgr. Marcela Janíčková, zakladatelka portálu elevatorspeech.cz popisuje, jak zaujmout personalistu prostřednictvím tzv. "elevator speech".

Jak být v práci spokojený
Jak být v práci spokojený

Hana Jurásková, krotitelka strachu, vysvětluje, co můžeme udělat pro to, abychom byli v práci co nejvíce spokojeni. Užijte si náš nový seminář!

The best of Zákoník práce
The best of Zákoník práce

JUDr. Radovan Bernard ze společnosti Bernard Legal, s. r. o. vysvětluje základní úskalí Zákoníku práce. V chatu pod videem najdete odpovědi na vaše dotazy.

Jak na mateřskou?
Jak na mateřskou?

Lektorka Jana Klampflová ze společnosti Gender Consulting, s. r. o. popisuje, co je důležité udělat před odchodem na mateřskou a jak se s tímto životním obdobím vypořádat. 

Jak udělat ze svého věku přednost?
Jak udělat ze svého věku přednost?

Lektorka Jana Brabcová ze společnosti Grafia, s. r. o. vysvětluje, jak se lépe prodat na trhu práce.

Jak na osobní a profesní rozvoj?
Jak na osobní a profesní rozvoj?

Lektorka Blanka Ježková z centra Kašpar radí, jak se osobně i profesně rozvíjet.

Jak na assessment centrum?
Jak na assessment centrum

Michal Kopřiva z mezinárodní vzdělávací společnosti popisuje průběh assessment centra a vysvětluje, jak při této moderní výběrové metodě co nejlépe uspět. Na doplňující dotazy se ho ptejte právě teď v diskuzi pod videem!

Jak napsat životopis?
Jak napsat životopis?

Lektorka Monika Gavlasová z Centra Kašpar, o. s. vysvětluje, jak co nejlépe napsat životopis, jaké tipy využít a jakým chybám se naopak vyhnout při tvorbě tohoto dokumentu. 

Jak na rekvalifikaci
Jak na rekvalifikaci

Uvažujete o změně profese nebo se zkrátka pro Vás již nenajde vhodné pracovní uplatnění? Gabriela Vlčková z Generálního ředitelství Úřadu práce Vám v on-line semináři radí, jaké kroky podniknout v případě, že uvažujete o rekvalifikaci. Zajímavé informace najdete i v diskusi.

Jak zvládnout přechod z rodičovské do práce
Jak zvládnout přechod z rodičovské do zaměstnání

Jak se vypořádat s návratem zpět z rodičovské do zaměstnání?

Co dělat, aby nás neopouštělo sebevědomí? Jak se před zaměstnavatelem prezentovat? Na vaše otázky odpovídala Marie Oujezdská z Národního centra pro rodinu.

Nová práce krok za krokem
Nová práce krok za krokem

Jste nezaměstnaný/ nezaměstnaná nebo se poohlížíte po nové práci? Ivana Šabachová Vám poradí, jak se lépe zorientovat na trhu práce a dá Vám tipy, co dělat, aby si budoucí zaměstnavatel vybral právě Vás.

Jak na pracovní pohovor
Jak na pracovní pohovor?

Čeká Vás v brzké době pracovní pohovor? Podívejte se na video a získejte pár rad a tipů jak nejlépe zaujmout. Videem provází a na dotazy odpovídala Radka Štefíková.

Seminář: Stáže pro mladé
Stáže pro mladé

Končíte studia a máte obavy, zda naleznete práci? Všichni po Vás chtějí praxi, ale kde ji máte vzít? Tento začarovaný kruh Vám může pomoci přerušit projekt Stáže pro mladé. Podívejte se na video a přečtěte si zajímavé dotazy z proběhlého live chatu.

Jak začít podnikat?
Jak začít podnikat?

Chcete začít podnikat? Pusťte si video s Martinem Štainerem z Edukolu. Třeba právě vám pomůžeme na cestě k vlastnímu podniku!

Níže také najdete odpovědi na otázky publika z již proběhlého live chatu.

JUDr. Radovan Bernard ze společnosti Bernard Legal, s. r. o. vysvětluje základní úskalí Zákoníku práce. V chatu pod videem najdete odpovědi na vaše dotazy.

nolive
Diskuze
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na termín výplaty od zaměstnavatele. Nastala totiž situace, kdy nám zaměstnavatel prostřednictvím kolektivní smlouvy určil termín výplaty nepravidelný, v rozmezí 15.-31.dne následujícího měsíce. Je toto zákoné? Zákon jsem si prostudoval, ale není mi přesně jasný jeho výklad, proto se obracím na Vás. Přijde mi z něj, že výplata musí být v pravidelném termínu, toto může být zakotveno buď v prac. smlouvě nebo kolekt.smlouvě. Děkuji za Vaši odpověď a hezký den.
Dobrý den,můj dotaz se týká práce přesčas. Charakter mé práce je takový, že často nadělám hodiny přesčas,abych včas dokončil termín. Zaměstnavatel mi však často nic nenařizuje a poté mě nechává hodiny samovolně vybírat z náhradního volna. Volno se eviduje "bokem" a v docházce zůstává jen nějaké. Pokud bych si ho nevybral do 3 měsíců, měl by hodiny dle zákona správně proplatit, že? Jak to je s prací přesčas, když se vykoná bez nařízení? Jaké jsou náležitosti, aby vše odpovídalo zákoníku práce? Situace je bohužel taková, že firma nechce nic zaplatit a tlačí nás, že hodiny po určité době škrtne. Co byste doporučil? Nechat si hodiny předem nařizovat a vyžadovat dohodu jak se s nimi naloží? Zaměstnavatel odpoví, že je neproplatí. Co když ale charakter práce nedovolí hodiny do 3 měsíců vybrat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to funguje s nevyčerpanou dovolenou v případě ukončení pracovního poměru. Má zaměstnavatel povinnost tuto dovolenou proplatit nebo propadá, nebo je možné ji převést k novému zaměstnavateli? Děkuji
Dobrý den Petře, byť se pravidelně sjednává termín výplaty ke konkrétnímu dni v měsíci a ve Vámi popisovaném případě tomu tak není, domnívám se, že i přesto by bylo pravděpodobně možné dovodit splnění zaměstnavatelovy povinnosti, a to tak, že termín výplaty je vlastně stanoven na 31. (či jiný poslední) den v měsíci. S pozdravem Radovan Bernard.
Dobrý večer, jak je to s příplatkem za pohotovost v kombinaci s náhradním volnem? Modelový příklad: Mám 8h prac.dobu, po zbytek dne držím pohotovost, tedy 16h. Když bych ale opustil práci po 4hod, mám mít započteno 20h pohotovosti? Zbývající 4 hodiny z prac.fondu se mi v docházce odečetlo náhradní volno. Díky. Zbyšek
Dobrý den Tomáši, změníte-li v průběhu kalendářního roku zaměstnání, může Vám nový zaměstnavatel poskytnout dovolenou (resp. část dovolené), na kterou Vám vzniklo právo u bývalého (dosavadního) zaměstnavatele, pokud o to požádáte před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele. Oba zaměstnavatelé by však museli dohodnout na výši úhrady náhrady mzdy za dovolenou (její část), na niž Vám u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo. Neexistuje tedy povinnost zaměstnavatele vyhovět Vám s převodem dovolené. Dovolená Vám však nepropadne, za nevyčerpanou dovolenou je Vám povinen dosavadní zaměstnavatel poskytnout náhradu mzdy. S pozdravem Radovan Bernard
Dobrý den, zaměstnavatel po mně chce, abych pracoval na živnosťák, ale aby to nebilo tak zjevné, tak chce, abych měl zároveň smlouvu. Je tohle v pořádku?
Dobrý večer, Zbyšku. Dobrý večer, dotaz není zcela jasný, ale domnívám se, že v případě, že jste „opustil práci“ po 4 hodinách, jak píšete, nedostáváte se do režimu pracovní pohotovosti, tu máte mít až v jinou dobu. S pozdravem Radovan Bernard
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na výpovědní lhůtu - v pracovní smlouvě mám sjednanou výpovědní lhůtu 4 měsíce. Kdybych si našla jinou práci a nedohodla se se zaměstnavatelem na dřívějším odchodu, mohu s tím něco dělat nebo musím prostě čekat 4 měsíce, než mi výpovědní lhůta skončí? Popřípadě co by se stalo, kdybychom se nedohodli a já bych přesto odešla dříve a přestala do práce chodit například po 2 měsících. Předem moc děkuji.
Dobrý večer, Jane, práce přesčas je jak přímo nařízená, tak konaná se souhlasem zaměstnavatele, což bude patrně Váš případ. Primárně zákoník práce počítá za práci přesčas s příplatkem a pouze pro případ, že se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou, je možné náhradní volno. I když se dohodnete na náhradním volnu, a toto Vám poté není během tří kalendářních měsíců poskytnuto, je zaměstnavatel povinen Vám příplatek vyplatit. S pozdravem Radovan Bernard
Dobrý večer Jindřichu, správné to samozřejmě není, zejména jedná-li se o činnost splňující znaky závislé práce, která by měla být (v celém rozsahu) vykonávána v pracovněprávním vztahu. S pozdravem Radovan Bernard
Dobrý večer Kristýno, pokud se Vám nepodaří pracovní poměr ukončit dohodou, je bohužel nutné výpovědní lhůtu dodržet a během ní plnit své pracovní povinnosti (pokud nedojde k překážkám na straně zaměstnavatele). Pokud během výpovědní lhůty přestanete do práce chodit, bude to mít pro Vás negativní důsledky jako jakákoliv jiná neomluvená absence, to znamená zejména nevyplacení mzdy, může se Vám krátit dovolená a situace může dospět až okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. S pozdravem Radovan Bernard

Prostor pro Váš dotaz

Váš dotaz se zobrazí do několika minut