Pracovní pohovor po návratu z rodičovské

Na které otázky nemusíte odpovídat?

Doma máte malé dítě, končí vám rodičovská dovolená a chystáte se na pracovní pohovor. Je jen na vás, jestli uděláte z rodičovství přednost nebo překážku. Personalista vám bude klást řadu otázek. Měli byste ale vědět, že některé jsou ze zákona zapovězeny. Které to jsou a jak reagovat, když přeci jen během pohovoru zazní?                                         

Konec rodičovské dovolené s sebou nese řadu velkých změn. Už samotný návrat do původního zaměstnání představuje náročný krok. Někdy ale rodič přehodnotí priority a rozhodne se pro nové zaměstnání. A někdy dokonce ani nemá tu volbu a musí se s původní prací rozloučit. Zaměstnavatel má totiž ze zákona povinnost držet stejné místo jen po dobu 28týdenní mateřské dovolené, poté může nabídnout už jen místo odpovídající pracovní smlouvě. A když firma takové nemá, může se stát, že s odstupným propustí matku nebo otce pro nadbytečnost. Pak tedy přichází na řadu hledání práce a to, čeho se rodiče malých dětí bojí: pracovní pohovor. Na co se personalisté ptají a jak si s jejich otázkami poradit?

Pro začátek je dobré si ujasnit, že se personalisté ptají na ledacos, ale některé otázky jsou protizákonné. Na takové pak nemusíte odpovídat. Podle § 30 zákoníku práce může zaměstnavatel od uchazeče vyžadovat pouze takové údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy:

zákoník práce, § 30: 

(1) Výběr fyzických osob ucházejících se o zaměstnání z hlediska kvalifikace, nezbytných požadavků nebo zvláštních schopností je v působnosti zaměstnavatele, nevyplývá-li ze zvláštního právního předpisu jiný postup; předpoklady kladené zvláštními právními předpisy na fyzickou osobu jako zaměstnance tím nejsou dotčeny.

(2) Zaměstnavatel smí vyžadovat v souvislosti s jednáním před vznikem pracovního poměru od fyzické osoby, která se u něj uchází o práci, nebo od jiných osob jen údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy.

Personalista má zákonný nárok tedy například na údaje o předchozí praxi a vzdělání. U specifických povolání může poptat i osobní informace jako náboženské vyznání (práce v církvi), politické přesvědčení (práce pro politickou stranu) či těhotenství (pokud by riziková práce mohla těhotnou ohrozit). Mimo specifické pozice jsou však nepřípustné například otázky:

  • Jste ženatý/ vdaná?
  • Jste těhotná?
  • Plánujete další dítě a kdy?
  • Jak je na tom vaše dítě zdravotně?
  • Vychováváte ho s přítelem?
  • Kde bydlí vaši rodiče?
  • Kolik jste bral/a v předchozím zaměstnání?
  • Kdo se o dítě postará, když onemocní?
  • Nejste homosexuální?

Odpovídat na ně nemusíte, zejména pokud by odpovědi nehrály ve váš prospěch. Jak tedy reagovat?

1. Odmítnout otázku

Asertivně personalistovi sdělte, že na tak osobní otázku nemá ze zákona právo, případně se ho zeptejte, jak tato skutečnost souvisí s výkonem povolání. Je důležité volit přátelský tón a mírná slova, ovšem nenechte se zatlačit, kam nechcete.

2. Odpovězte ve váš prospěch

Pokud máte pro dítě kdykoli k dispozici hlídání a dalšího potomka rozhodně neplánujete, můžete to uvést.  Jestli jste při rodičovské dovolené pracoval/a z domova, nebude na škodu připomenout, že výsledky jste měl/a stejné, ať dítě stonalo nebo bylo zdravé.

Odpovědi směřujte k tématu práce a dávejte najevo, že o pozici stojíte. Samozřejmě vás s dítětem pojí silné pouto a několik let teď bylo středobodem vašeho života, ale při pohovoru jej upozaďte. Zaměřte se spíše na to, jak jste se během rodičovské dovolené vzdělával/a, jaké novinky v oboru vás zaujaly a jak vás rodičovská dovolená naučila pevnému řádu, odolnosti vůči stresu, kvalitní organizaci, zvládat víc věcí najednou a umět nakládat s časem.

Pokud se chcete na pohovor opravdu dobře připravit, nechte si bezplatně poradit od odborníků. Díky Evropskému sociálnímu fondu nabízí řada projektů po celé republice pomocnou ruku ve formě bezplatných konzultací či komplexních školících kurzů. Seznam projektů dostupných ve vašem regionu naleznete na www.esfcr.cz.