NEJ práce

Pokud hledáte práci, vyplatí se vám strategické uvažování víc než kdy jindy. I když už máte představu o tom, co byste v životě chtěli dělat, nabízí se celá řada otázek. Je po mé vysněné práci vůbec poptávka ze strany zaměstnavatele? Uchází se o ni velké množství konkurentů? Je dobře placená? A učiní mne šťastným/šťastnou? Možná vám v těchto úvahách pomohou následující srovnání.

Na Úřadech práce se sbíhají pracovní nabídky od nejrůznějších zaměstnavatelů ze všech koutů České republiky. Úřad díky tomu má přehled o tom, o jaké profese je ze strany českých i zahraničních firem největší zájem. V současnosti je největší poptávka po lidech s obchodním duchem, po pracovnících ve strojírenství a ve stavebnictví, a také po řidičích.

1. Obchodní zástupce
2. Strojírenský a kovodělný pracovník
3. Pomocný pracovník ve stavebnictví a ve výrobě
4. Nekvalifikovaný pomocný pracovník
5. Řidič

Obchodní zástupci, prodejci, prodavači a manuální profese vedou žebříček také v přehledu poptávky zaměstnavatelů na inzertním portálu práce.cz. Doplňuje ho ještě nabídka práce v kuchyni.

1. Obchodní zástupce

2. Prodavač

3. Dělník

4. Kuchař

5. Řidič

Co ale zajímá samotné uchazeče o zaměstnání, tedy ty, kteří práci aktivně hledají a nabízejí své znalosti a dovednosti? Ti, kteří nechtějí pracovat rukama, hledají poměrně rozličně zaměřená zaměstnání. Podle agentury Grafton se nejvíce lidí hlásí na tato místa:  

1. Asistentka / recepční bez znalosti jazyka
2. Finanční kontrolor
3. Stážista
4. Marketingový manažer
5. Operátor call centra
 

Velmi podstatným kritériem pro výběr práce je nabízená mzda. Portál ISPV přináší žebříčky nejlépe a nejhůře placených profesí. Kdo si v Česku vydělává nejméně? Uklízečky si v průměru přijdou na 11 000 Kč hrubého.

 1. Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních
 2. Uklízeči v provozovnách osobních služeb
 3. Pomocníci v kuchyni
 4. Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech
 5. Číšníci a servírky

Na nejlepší peníze si pak přijdou vysoce kvalifikovaní pracovníci, kteří mají velkou odpovědnost.

 1. Řídící letového provozu
 2. Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb
 3. Piloti, navigátoři a palubní technici
 4. Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě
 5. Ekonomičtí a finanční náměstci (ředitelé)

Řízení letového provozu je dlouhodobě považováno za jedno z nejstresovějších povolání vůbec. Za svou infarktovou práci pobírají tito lidé až 125 000 Kč hrubého. Zajímavé je, že přes vysoký plat i zájem stovek uchazečů je o tyto zaměstnance nouze. Kritéria výběru totiž splňují jen slabá procenta uchazečů a i z těch většina při výcviku odpadne.

Pokud odhlédneme od konkrétních pozic, jak lze obecně postoupit v platovém žebříčku výš? Server finance.cz s nadsázkou přináší 5 zaručených podmínek:

 1.  Vystudovaná VŠ – Průměrný plat vysokoškoláka činí cca 47.436 Kč. Oproti tomu lidé se základním vzděláním mají 17.079 Kč a lidé s maturitou 25.884 Kč.
 2. Prohlubování kvalifikace – Jen svědomitý výkon práce nestačí. Stále se vzdělávejte a navštěvujte kurzy relevantní pro vaši profesi.
 3. Místo práce - Praha - Průměrný plat  v Praze činí 35.402 Kč. Nikoho asi nepřekvapí, že jde o nejvyšší částku napříč všemi kraji ČR.
 4. Přiměřený věk - Nejvyšší příjmy mají muži ve věku od 30 do 49 let. Nejméně si vydělají mladí lidé do 20 let.
 5. Pohlaví: muž - Podle statistik mají muži vyšší plat než ženy.

Ne vždy ale hrají finance hlavní roli v zaměstnání. Národní organizace pro výzkum Chicagské univerzity sestavila žebříček nejšťastnějších povolání. Většinou jsou to taková, která uspokojují vnitřní hodnoty.

 1. Duchovní
 2. Hasič
 3. Fyzioterapeut
 4. Spisovatel
 5. Speciální pedagog    

Své povolání naopak nejvíce nenávidí technické profese a vrcholoví manažeři. Jako největší důvod nespokojenosti uvádějí tito odborníci omezený kariérní růst, nedostatek respektu a nekalé praktiky uvnitř firmy.

 1. Ředitel IT
 2. Ředitel prodeje a marketingu
 3. Produktový manažer
 4. Vyšší webový vývojář
 5. Technický odborník

Jak si tedy pojistit spokojenost s prací? Pokud jste třicetiletý Pražák, který se po vysoké škole stal řídícím letového provozu, a ve chvílích volna poskytujete duchovní útěchu, dle statistiky jste na správné cestě. Spokojený ale může být každý, komu se podaří najít práci, která ho baví, naplňuje a je přiměřeně platově ohodnocená. Držíme vám palce, aby se přesně takovou práci podařilo najít i vám.