Jak si ve vyšším věku udržet práci

Hrozba ztráty zaměstnání je všudypřítomná. Týká se mladších i starších lidí. Mladí mohou mít výhodu, že nejsou zatíženi pracovními návyky z dob dávno minulých. I způsob práce se totiž vyvíjí. Pro starší ročníky proto přinášíme pět tipů, které mohou přispět k udržení pracovního místa.

1. Pracovní doba. Pracovní doba přesně od – do je už často minulostí. Někdy  zaměstnavatel potřebuje, abyste zůstali v práci déle, jindy zase, abyste naopak přišli dříve. Vyjděte mu vstříc, ale domluvte se na způsobu kompenzace (dřívější odchod z práce následující den, finanční odměna).

2. Pracovní pozice zahrnují více profesí. Už dávno také neplatí, že jsou pracovní pozice striktně vymezené a každý dělá od rána do večera to samé. Zvlášť v menších firmách se často kombinuje třeba asistentská pozice s prací s fakturami. Buďte proto přizpůsobiví, důležité ale je si se zaměstnavatelem vymezit, co po vás může chtít.

3. Vzdělávejte se. Bez vzdělání to prostě nejde a málokdo vystačí celý život s tím, co se naučil ve škole. Využijte některé z dostupných kurzů – profesní, rekvalifikační či motivační na podporu sebedůvěry. Řada z nich je financována z Evropského sociálního fondu a díky tomu jsou zdarma.

4. Neztrácejte motivaci. Přístup „hlavně to tu vydržet až do důchodu“ není ideální. Snažte se například více porozumět tomu, jak váš zaměstnavatel tvoří zisk, a zamyslete se, jak vy sami k němu můžete přispět. Tím, že práci vezmete za svou, vás bude více bavit.

5. Dnešní doba je trochu jiná. Ačkoliv se vám může zdát, že některé věci dříve fungovaly lépe, nemá smysl vzpomínat na minulost. I dnes se dají najít pozitiva!