Error message

Warning: ini_set() [function.ini-set]: A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /web/vetsisance-prod/www-root/includes/bootstrap.inc).

Jak sehnat práci po škole?

Vysvědčení nebo diplom v kapse a před sebou měsíce hledání práce, tak vypadá konec studia v praxi. Ti z vás, kteří studium dokončili před letními prázdninami, jsou v průběhu července a srpna „hájení“ - stát za vás platí zdravotní pojištění, jako byste stále byli studenty. Pokud se vám v tomto období nepodaří najít práci, čeká vás v září povinná cesta na Úřad práce – tedy pokud si nechcete povinné pojištění platit sami. Tento termín platí i pro ty, kteří před prázdninami u maturity, závěrečných zkoušek či státnic neuspěli a na podzim je čeká opravný termín. Jakou má absolvent šanci najít si práci? Mladým zájemcům o pracovní místa často chybí praxe, mnozí nemají jasnou představu o fungování pracovního trhu nebo o tom, co vlastně dělat. Přinášíme proto sedm užitečných rad a tipů, které mohou absolventům cestu k zaměstnání usnadnit.

 

 1. ZAČNĚTE HNED
  I když je představa „posledních“ prázdnin lákavá, po volném pracovním místě se začněte rozhlížet co nejdříve. Hledání zaměstnání nemusíte věnovat celé dny, pomůže i hodina denně. Pokud si člověk pracovní návyky osvojí co nejdříve, může snáze nastartovat svůj profesní život.
 2. PROVEĎTE OSOBNÍ AUDIT
  Zkuste si kriticky zhodnotit, v čem jste dobří, a kde máte slabiny. Vezměte v potaz svoje vzdělání, schopnosti, naturel a ujasněte si, jakou práci byste chtěli dělat. Takové zamyšlení, ideálně v bodech přenesené na papír, usnadní hledání – nebudete díky němu muset procházet veškeré nabídky, ale vyfiltrovat si pouze ty, které vám vyhovují a splňují vaše požadavky.
 3. VYTVOŘTE SI PŘEHLEDNÝ ŽIVOTOPIS
  Životopis neboli CV (z latinského Curriculum vitæ) bude vaší vizitkou, která rozhodne, zda personalistu zaujmete, nebo ne. Měl by mít stručnou strukturovanou formu, být přehledný a neobsahovat gramatické chyby. Informace, které do něj uvedete, musí být vždy pravdivé. Pokud žádné pracovní zkušenosti prozatím nemáte, rozveďte v CV své vzdělání, případnou účast ve školních projektech, jazykovou vybavenost a dovednosti při práci s počítačem. Máte zajímavý koníček? Provozujete neobvyklý sport? I tím můžete personalistu zaujmout. S přípravou životopisu může pomoci i tento videokurz.
 4. PÁTREJTE I MIMO PRACOVNÍ PORTÁLY A INZERÁTY
  Internetové portály s nabídkami práce a novinové inzeráty jsou vhodným zdrojem pro hledání zaměstnání, ale možností je mnohem více. Ptejte se na pracovní příležitosti kamarádů a známých, hledejte volná místa přímo na webových stránkách jednotlivých společností a zapátrejte na sociálních sítích. Pokud stojíte o práci v konkrétní firmě, můžete do ní také zkusit poslat životopis „naslepo“, třeba se vám poštěstí.
 5. BUĎTE REALISTÉ
  Možná máte jasné představy o své vysněné práci. Pokud se vám takovou pozici nepodaří na první pokus získat, neklesejte na mysli, k ideálnímu zaměstnání se můžete postupně propracovat. Buďte trpěliví a nenechte se zlomit případným neúspěchem. Je vždy lepší mít alespoň nějakou práci, než zůstat nezaměstnaný. Kromě pravidelné mzdy tak získáte také cenné položky do životopisu, které se vám při příštím výběrovém řízení budou hodit.
 6. PRAXE NAD ZLATO
  Někteří zaměstnavatelé přijímají i absolventy bez pracovních zkušeností, mnozí však naopak vyžadují předchozí praxi. Tu se proto snažte získávat už během studia. Jednodušší to v tomto ohledu mají vysokoškoláci, kterým rozvrh často umožňuje pracovat při škole. Ovšem i studenti středních škol si mohou sehnat letní brigádu nebo například občasný víkendový přivýdělek. Mnoho firem také nabízí krátkodobé placené i neplacené stáže pro vysokoškolské i středoškolské studenty, hledat je můžete například na www.stazepromlade.cz či www.stazevefirmach.cz. Obecně platí, že jakákoliv předchozí pracovní zkušenost na personalistu zapůsobí lépe než prázdný životopis.
 7. NEBOJTE SE POŽÁDAT O POMOC
  Pokud se vám hledání práce nedaří, můžete se obrátit na pracovní agenturu, kde můžete své možnosti probrat s odborníky. Na Úřadech práce se proaktivně ptejte po programu Záruky pro mládež. Díky němu byste mohli absolvovat praxi, stáže, nebo kurzy, které zlepší vaši orientaci na trhu práce, pomohou vám zvýšit šance u pohovoru a vysvětlí, jak vytvořit vhodný životopis.