Jak po rodičovské začít podnikat?

Konec rodičovské dovolené s sebou nese i otázku dalšího profesního směřování. Vrátit se na původní místo totiž leckdy nejde – třeba už jen proto, že vám kvůli dětem nevyhovuje pracovní doba. Co s tím? Jednou z možností je rozjet vlastní podnikání.

Při úvahách o zahájení byť jen drobného podnikání zcela přirozeně přichází různé otázky: Budu na to mít? Zvládnu to? Není to velké riziko? Podpoří mě rodina? Uživí mě podnikání? Hledání odpovědí na ně je normální a zcela v pořádku.

Rozhodnout se musí každá sama

Základní esencí nastartování úspěšného byznysu je podnikavý duch. Pustit se do realizace podnikatelského záměru skutečně není pro každého.  Jak zjistit, zda máte ty správné předpoklady ? Určitě vám pomůže, když vyzkoušíte některý z internetových testů podnikatelských kompetencí, jako třeba ty na stránkách Podnikání v kostce. Ještě předtím však lze doporučit absolvování vhodného kurzu pro zvýšení aktivizace rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené.  Kromě profesního zdokonalení totiž přispějí k psychické pohodě. Zejména mnohým matkám totiž po mateřské velmi často klesá sebevědomí, méně si věří a celkově mají problém s komunikací. Zkuste si proto podobný kurz najít ve svém regionu.

Pokud vám podnikatelský duch nechybí, pak lze udělat další krok. Získat podporu rodiny, tedy nejbližších. Pro úspěch budoucího podnikání to je nezbytná podmínka. S podnikáním se vám totiž život, jak jste na něj byla dosud zvyklá, podstatně změní.  Více práce, méně času, to je ve zkratce to, oč v podnikání jde.  Bez pochopení a podpory, zejména životního partnera, je to věc téměř nemožná. Ale jsou tu i jiná úskalí, jako třeba finanční zatížení nebo nedostatečná znalost legislativy a předpisů.  Jak si v začátcích poradit, se lze dozvědět od zkušenějších. V každém regionu existují projekty OP LZZ, které začínajícím podnikatelům, tedy i podnikatelkám, pomáhají s rozjezdem.

Opatrné začátky

Obecné a v praxi ověřené rady, jak na to, ovšem k dispozici jsou. Pokud s podnikáním nemáte zkušenosti, nerozjíždějte hned velké projekty, kvůli kterým byste se zadlužila úvěrem. Začněte naopak pozvolna. Něčím menším. Třeba jste vždy snila o tom, otevřít si cukrárnu. Zkuste nejdříve péct pro širší okruh svých známých a na jejich společenské akce. Po čase již budete vyrábět dorty na zakázku a třeba se i domluvíte s nějakým místním obchodem na odběru vašeho zboží. Teprve až si ověříte, jaký je o vaše výrobky zájem, uvažujte o půjčce a o otevření vlastní prodejny. Přitom sama uvidíte, že uřídit takový provoz v jednom člověku a zároveň se starat o děti a o rodinu, není žádná legrace. Pokud budete postupovat krok za krokem, pak se i toto naučíte zvládat.

Po prvních krůčcích, klopýtnutích a nejdříve malých a pak i větších úspěších poznáte, jak je vlastní podnikání prima. Ze všeho nejvíce proto, že děláte to, co vás baví. Protože podnikat v něčem, k čemu nemáte vztah a je vám na obtíž, se prostě nedá. Ostatně vám to jistě potvrdí i jiné dámy, které se vydaly stejnou cestou, jako vy.  Pokud si s nimi chcete vyměňovat zkušenosti, pak jednou z možností je zaregistrovat se na webu podnikavazena.cz. Získáte tím i pravidelně informace o legislativě, daních, dotacích a dalších praktických oblastech.

Ženy podnikatelky jsou spokojenější

Průzkum, který si nechala vypracovat Asociace malého a středního podnikání a Ženy s.r.o., tvrdí, že většina žen, které se pustily do vlastního podnikání, tak učinila v rozmezí svých pětadvaceti až čtyřiatřiceti let. Ukázalo se rovněž, že ženy, co se daly na podnikání, jsou mnohem spokojenější i se svým podstatně vyšším příjmem v porovnání s běžnou mzdou od zaměstnavatele, přičemž až třetina z nich považuje měsíční příjem pod čtyřicet tisíc korun za nedostatečný. Co je ale podstatnější, podnikatelky jsou se svojí prací a způsobem života mnohem více spokojeny, než ženy závislé na zaměstnavateli.