Jak napsat životopis?

Váš životopis je vstupenka na pohovor k nové práci. Personalisté denně obdrží desítky životopisů a na jejich pročtení mají málo času. Životopis by proto měl během jedné minuty dokázat neodradit, zaujmout a přesvědčit, že právě vy jste ten správný kandidát. Jak na to?

Kvalitní životopis v pěti krocích:

1. Na první pohled správný formát

Grafická úprava životopisu je to první, co každý, kdo bude váš životopis číst, uvidí. Nemusíte být zrovna profesionální grafik, aby dokument působil přehledně, upraveně a hezky. Jednotné písmo i styl by měly být samozřejmostí, stejně jako dodržení zvolené struktury od začátku až do konce. Hlídejte si i takové chyby jako dvojité mezery, rozhozené řádkování, různý odstup odrážek či nestejné zarovnání. Pokud i tak tápete, použijte naši vzorovou šablonu.

2. Obrázek řekne více než tisíc slov

Říká se, že stačí jen dvě sekundy, abyste si udělali o druhém člověku obrázek. A neplatí to jen při osobním kontaktu. Doprovodnou fotku volte úměrně poptávané pozici a umístěte ji do pravého horního rohu. Může mít formát pasové fotografie. Za vámi by mělo být vždy jednotné pozadí. Fotky z dovolených či rodinných oslav nejsou vhodné, i kdyby se jednalo jen o výřezy. Pokud vhodnou fotku nemáte, zainvestujte trochu času, oblečte se jako na pohovor, upravte a nechte se někým z blízkých vyfotit alespoň před čistou zdí. U vyšších pozic jsou stále častější fotografie od profesionála. Určitě je to investice, která se vyplatí.

3. Vyprávění pozpátku

Nejnovější informace uvádějte jako první, a ty nejstarší jako poslední. Potenciální zaměstnavatele zajímá primárně to, odkud k nim přicházíte, případně, kde jste aktuálně zaměstnáni. Cestu časem však nepodnikejte příliš daleko - pokud máte vystudovanou vysokou školu, není třeba zacházet až k základní škole.

4. Stručně, zajímavě, ale pravdivě

Životopis by se měl vejít na stránku, maximálně dvě. Uvádějte do něj tedy pouze relevantní informace. Jediný bod, který se vyplatí více rozvést, je pracovní náplň vašich předchozích zaměstnání. Neuvádějte pouze názvy pozic, ale popište, jaké činnosti jste vykonávali, jakou jste měli odpovědnost a kompetence.

Vybírejte takové informace, které osloveného zaměstnavatele zaujmou. Máte praxi v oboru? Byla vaše práce někdy ověnčena cenou? Pomáháte ve volném čase neziskové organizaci? Zmiňte to. Nikdy si však nevymýšlejte! Pokud se na vaši lež přijde, budete mít zavřené dveře nejen u tohoto zaměstnavatele, personalisté se znají navzájem.

5. Buďte jen člověk

Vyladit si životopis hodný superhrdiny není tak těžké. Na první pohled zaujmete, ale nakonec dostane šanci spíš někdo s lidskou tváří. Své úspěchy prodávejte s rozvahou a pokorou, zmiňte i své milé koníčky. Rádi hlídáte malou neteř? Vyrábíte kreativní hračky pro svého psa? Pečete nejlepší sušenky ve střední Evropě nebo alespoň ve vaší ulici? Sem s nimi. Kdo ví, třeba se svým potenciálním šéfem budete sdílet stejné zájmy.

Co poradit na závěr?

Věřte, že čas, který věnujete napsání životopisu, se vám stonásobně vrátí. Pokud chcete mít jistotu jeho kvalitní přípravy, svěřte se do rukou odborníků. Bezplatně Vám pomohou projekty Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost v místě Vašeho bydliště. Kompletní seznam dostupných programů najdete v záložce realizované projekty na www.esfcr.cz.

Nejčastější chyby v CV

Ucházíte se o práci, ale na vaše maily zaměstnavatel nereaguje – přitom požadavky na pozici splňujete. Kde je tedy chyba? Může být v zaslaném životopisu a motivačním dopisu. Právě jejich kvalita totiž rozhoduje o tom, zda vůbec obdržíte pozvánku k přijímacímu pohovoru.

Jakých chyb se uchazeči nejčastěji dopouštějí?

1.Nejasná pracovní náplň

Častou chybou je, že uchazeči nepociťují potřebu popsat pracovní náplň dosud vykonávaných pozic. Zejména práce asistentek a sekretářek je v tomto směru podceňovaná – přitom její rámec dosahuje vysokého rozptylu: v jedné firmě vaří sekretářka kávu, v jiné řídí provoz celé společnosti. Univerzální souhrn činností neexistuje pro žádné povolání, proto vaši konkrétní zkušenost blíže popište.

2.Nesetká se poptávka s nabídkou

Pokud zaměstnavatel uvede požadavky na hledaného kandidáta, měly byste se o nich v životopisu či průvodním dopisu zmínit. To uchazeči často ignorují. Schopnosti i dovednosti je nezbytné prokázat už v zaslaných dokumentech – pokud není personalista přesvědčen, že kritéria beze zbytku splňujete, nedá vám šanci to dokázat u pohovoru.

3.Uchazeči přehání

Lež má krátké nohy. Toto pořekadlo známe všichni již od dětství, ale v přijímacím řízení má cenu zlata. Samozřejmě je potřeba se v životopisu patřičně prodat a vylíčit v nejlepším světle, musíme si však vystačit jen se správnou volbou slov a zdůrazněním příhodných faktů. K ověřování uvedených údajů totiž nezřídka dochází a jakákoli lež vyřazuje kandidáta nejen z tohoto přijímacího procesu, ale i ze všech budoucích. A dozvědět se o ní mohou i na dalších místech.

4.CV je nezajímavé

Zkuste se zeptat sami sebe: Kdybyste měli na stole stoh životopisů, čím by zaujal ten váš? Je dobře zpracovaný? Má důstojnou grafiku? Zodpovídá vše potřebné?

 

Pokud se vyvarujete všech uvedených chyb, přijímací pohovor může být zase o krok blíž. 

Vzor životopisu naleznete ZDE.