Jak napsat motivační dopis?

Co se myslí motivačním dopisem? Je to něco jiného než životopis? Ano, ale oba dokumenty jdou ruku v ruce. I když si o něj zaměstnavatel sám neřekne, nic jím nezkazíte.

Kdo jste? Co děláte? Proč se ucházíte o tuto pozici? A proč by si měl zaměstnavatel vybrat právě vás? Vtěsnejte tento medailonek do dvou až tří odstavců a urychlete personalistovi výběr. Spolu s vaší žádostí jich leží na jeho stole celý stoh. Nevíte si rady, použijte naši vzorovou šablonu.

Co by mělo z motivačního dopisu vyplývat?

1. Nadšení pro konkrétní pracovní pozici

Nejen zkušenost a teoretické znalosti, ale i nadšení a chuť pracovat jsou něco, co zaměstnavatel ocení. Zafunguje i osobní příběh. Pokud máte od dětství rádi letadla a hlásíte se do letecké společnosti, nebojte se hovořit o splněném snu v případě, že ve výběrovém řízení uspějete.

2. Přínos pro zaměstnavatele

Proč by si měl potenciální zaměstnavatel pro tuto pozici vybrat právě vás? Nabízíte něco, co ostatní nemají? Vyzdvihněte dvě, tři vlastnosti či charakteristiky, které se pro zvolenou pracovní pozici nejvíce hodí. Například „Umím si dobře zorganizovat práci, proto ji vždy odevzdávám včas“ nebo „Jsem týmový hráč, dokážu ostatní motivovat k lepším výkonům a přispět k úspěchu celého týmu.“

3. Vyjadřovací schopnosti

Zatímco životopis je strukturovaný a příliš se v něm nerozepíšete, v motivačním dopisu máte šanci ukázat, že dokážete formulovat text, máte základní stylistické schopnosti, dáváte si pozor na překlepy a ovládáte gramatiku. Nic nezkazíte, pokud někoho z rodiny či blízkých přátel požádáte, aby si váš motivační dopis ještě před odesláním přečetl. Víc očí víc vidí.

Motivační dopisy bývají stručné, obvykle na dva až tři odstavce. Pro každou nabídku práce se píše nový motivační dopis. Různým zaměstnavatelům totiž v motivačním dopisu zdůrazňujeme jiné vlastnosti.

Nejčastější chyby v motivačních dopisech

Někdy se na jedno pracovní místo hlásí tolik uchazečů, že personalisté ani nestíhají otevírat e-maily se všemi nabídkami. Pro rychlou orientaci mezi zájemci o práci pak velmi pomáhají stručné motivační dopisy v těle e-mailu.

Jakých chyb se uchazeči nejčastěji dopouštějí?

1. Nezařazení

Některé, zejména větší společnosti, vypisují i několik pracovních pozic najednou. V úvodu, případně již v předmětu vašeho e-mailu by se tedy mělo objevit, na kterou pozici se hlásíte.

2. Záměna průvodního a motivačního dopisu

Průvodní dopis, je většinou e-mail, ve kterém reagujete na pracovní nabídku a projevujete svůj zájem účastnit se výběrového řízení. Jeho přílohou je obvykle životopis a motivační dopis. V motivačním dopisu byste měli popsat, co umíte, co můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout a proč by si vás měl vybrat. Nic nezkazíte ani tím, když jednu, dvě věty o svých kvalitách přidáte již k průvodnímu e-mailu.

3. Chybí zdravý odstup

Velmi častou chybou je nedostatečný odstup. Poproste někoho ze svých blízkých, aby se na váš motivační dopis podíval. Nejenže odhalí přehlédnutou hrubku nebo překlep, ale dost možná vás upozorní na ty vaše přednosti, na které jste sami zapomněli.

 

Vzor motivačního dopisu naleznete ZDE.