Jak na podnikatelský plán?

Pokud zvažujete, že se pustíte do podnikání, business plánu se asi nevyhnete. Není podstatné, jak bude obsáhlý a jakou bude mít formu, ale zda vám umožní utřídit si vaše myšlenky o vlastním podnikání a zda bude dostatečně přesvědčivý na to, aby zaujal potenciální investory.

Podnikatelský plán, nebo také business plán, není přesně definován, nenajdete ho v žádném zákoně, nikdo vás k němu nemůže nutit. Ale například banky, stejně jako jakýkoliv jiný investor, ho nejspíš budou chtít vidět. Proč? Řekne totiž to nejdůležitější: co chcete dělat, k čemu je to dobré, zda to má šanci na úspěch, jak to uděláte, co k tomu budete potřebovat, jaká jsou rizika, jak vypadá konkurence.

 

CO CHCETE DĚLAT?

Na začátku všeho je předmět podnikání. Čím je to, co nabízíte, jedinečné a jak se to liší od všeho, co doposud v této oblasti existuje? Není od věci, popsat, jaká je situace v oboru, kterému se věnujete. Zažívá rozkvět, mění se nebo stagnuje? Přibývá podobně zaměřených podniků, nebo se naopak zavírají? Je to relativně nový obor, jako například informační technologie, nebo tradiční řemeslo, jako třeba truhlářství? Dobré je popsat současnou situaci na trhu a předpokládaný vývoj. Málokdo si troufne odhadnout, jak se ekonomika bude vyvíjet, na druhou stranu, máte-li čísla, o která se dá opřít, využijte je. Leccos se dá dohledat na internetu – rejstříky firem, statistická data, ekonomické prognózy, atd. Přinejmenším se nad oblastí, ve které chcete začít podnikat, zamyslete – budou lidé tento produkt nebo službu potřebovat ještě za pět let? Přinese mi podnikání krátkodobý zisk, nebo dlouhodobou perspektivu? To všechno je dobré do podnikatelského plánu napsat.

Otevíráte-li kupříkladu kadeřnictví, měli byste mít odhad, kolik zákaznic žije v okolí, kolik kadeřnických salónů v této oblasti je, kolik zákaznic mohou pojmout, jak často zákaznice ke kadeřníkovi chodí apod. To všechno se dá vyčíslit a můžete si tak snadno udělat obrázek, jak snadno si vaše kadeřnictví najde klientelu.

 

PRO KOHO?

Důležitá je také definice zákazníka – kdo to je a proč by si měl chtít váš výrobek nebo službu koupit? Kolik je ochoten zaplatit? Jak často si výrobek nebo službu bude chtít dopřát? Co je pro něj při výběru rozhodující? Na co je háklivý a co ho naopak potěší?  Na řadu otázek možná nebudete znát odpověď, proto se sami ptejte ve svém okolí, hledejte výsledky realizovaných průzkumů, sledujte diskuse na internetu, nebo si udělejte vlastní anketu.

Při všem, co v podnikání děláte, byste měli myslet na svého zákazníka. Zkuste si ho personalizovat, popište si ho a třeba i pojmenujte.

 

PROTI KOMU?

Kdo všechno vás ohrožuje? A čím? Máte ve svém oboru konkurenci? Jak silnou? Jak se proti ní vymezíte? Chcete jí převzít zákazníky? Jaké výhody oproti vám má konkurent a v čem je naopak slabší?  Svoji konkurenci musíte znát. Záleží na tom, v čem hodláte podnikat – pro někoho je konkurencí obchod ve vedlejší ulici, pro jiného garážová firma na druhé straně zeměkoule. Sledujte komunikační kanály, které byste sami chtěli využít. Píše se v místních novinách o konkurenčním zahradnictví? Jděte se tam podívat, sledujte jejich ceny, jak se chovají k zákazníkům a co zákazníci kupují. Sledujte letáky konkurence, navštivte jejich web a zjistěte, jak komunikují se zákazníky.

Svoji konkurenci bedlivě sledujte. Není bezpečnější učit se z chyb druhých?

 

JAK SE O MNĚ KDO DOZVÍ? JAK SVŮJ NÁPAD PRODÁM?

Nesázejte na to, že dobrá myšlenka se prodá sama. Popište svoji cestu k zákazníkovi a přemýšlejte, jak ho zaujmout. Na co bude nejvíce slyšet? Jaký problém mu váš výrobek nebo služba pomůže vyřešit?

Teprve potom se rozhodujte o tom, jakým způsobem zákazníka oslovíte. Málokdo má finanční prostředky na reklamu v televizi, určitě se ale vyplatí investovat do webových stránek a optimalizaci pro internetové vyhledavače. Pokud máte stánek s domácí zeleninou, pak zase naopak nepotřebujete web, ale je pro vás klíčové, kam svůj stánek umístíte, jak vystavíte zboží, zda budete nabízet nějaké speciální akce. Pokud si nejste jisti, do jakého způsobu propagace investovat, poraďte se s někým, kdo rozumí marketingu. Konzultantů a agentur v této oblasti je dostatek.

 

ZA KOLIK?

Finanční rozvaha je to, co bude potenciální investory nejvíce zajímat. Kolik peněz je potřeba do začátku investovat? Do čeho přesně budou peníze směřovat? Jaké jsou vstupní investice? Za co všechno budete muset pravidelně platit a kolik? Za jak dlouho si na sebe začnete vydělávat?

Pokud oslovujete investora a žádáte konkrétní částku, měli byste být schopni popsat, do čeho přesně tyto prostředky půjdou a čemu to pomůže (např.: nákup přístroje, bez kterého nemůžete rozjet výrobu).

 

MANAGEMENT

Jste na svoje podnikání sami, nebo budete někoho zaměstnávat? Pokud ano, jak budete mít rozdělené role ve firmě? Jaká bude organizační struktura? Kdo má za co odpovědnost? Kdo jsou mí klíčoví lidé?

 

KRIZOVÉ BODY

Rizika jsou všude – někdo bude mít stejný nápad jako vy, nebo obor, na kterém jste závislý, zažije nečekanou ránu, případně vaši klíčoví zaměstnanci odejdou. To všechno se může stát a vy na to musíte být připraveni.

Rizika se dají rozdělit na vnější a vnitřní, nebo na očekávaná a nečekaná, případně ovlivnitelná a neovlivnitelná. Zkuste tedy pracovat alespoň s těmi, o kterých víte a můžete je ovlivnit.

 

HARMONOGRAM

Když už ne pro banku, udělejte si alespoň sami pro sebe časovou osu s předpokládanými milníky vašeho podnikání v nejbližších měsících a letech. Bude se vám tak lépe hodnotit, jak na tom se svým podnikáním jste.

Pokud se vám do psaní podrobného podnikatelského plánu nechce, potěší vás informace, že podle posledních trendů tyto plány zestručněly a mizí z nich kapitoly jako plánování trhu. „Ale pořád se čeká, že si udržíte povědomí o tom, že je tu nějaká konkurence a má nějakou výchozí pozici. Protože to musíte vědět nejenom kvůli ostatním, ale především kvůli vlastní firmě. Mít ponětí o tom, kam kráčíte, jaký je plán a čeho chcete dosáhnout, plus kolik to bude stát. To je něco, čemu rozumí zaměstnanci i investoři,“ vysvětluje na webu lupa.cz Petr Eldanz.