Jak hledat práci po padesátce?

 

Nezaměstnaní, kterým již bylo padesát, často zbytečně propadají beznaději, že o ně zaměstnavatelé nemají kvůli jejich věku zájem. Přestože uplatnění na pracovním trhu může být s rostoucím věkem stále obtížnější, není potřeba se hned vzdávat. Hlavní devizou zaměstnanců tzv. kategorie 50+ jsou zkušenosti a životní nadhled.

Je vám přes padesát let a přišli jste o práci? Do důchodu máte stále daleko, ale vypadá to, že vás nikde nechtějí vzít? První, co vám snad alespoň trochu ulehčí situaci, je uvědomit si, že nejste sami, kdo se s tímto problémem potýká. Máme pro vás pár drobných rad, které vám při hledání práce pomohou.

 

Ptejte se rodiny, přátel, známých

 

Využijte svých kontaktů, nestyďte se zeptat, protože za to nic nedáte. Zkuste rodinu, přátele, známé. Třeba mají ve svém okolí firmy, které shánějí někoho, kdo má dlouholeté zkušenosti a nebojí se zodpovědnosti. Určitě se pro vás rádi poptají ve svém okolí po volném místě.  Držte se ale při tom několika zásad. Musíte dobře popsat, co hledáte a můžete nabídnout, ať nedojde k nedorozuměním. Zároveň se nedržte pouze své předchozí profese, abyste si zbytečně neomezili své pole působnosti – vaše praxe může být využitelná na více pozicích a oborech. Zkuste se nad svým pracovním potenciálem zamyslet s nadhledem.

 

Uvažujte optimisticky

 

Nejdůležitější je nepropadat panice. Musíte věřit ve své znalosti a schopnosti, které jste léty praxe získali, jen tak dokážete personalistu přesvědčit, aby vám dal šanci. Přistupujte k prezentaci sebe jako ideálního kandidáta či kandidátky na danou pozici pozitivně – můžete nabídnout širokou škálu dovedností, zkušenost z mnoha strukturálních změn i životní nadhled, zodpovědnost, vyrovnanost a vyšší loajalitu k zaměstnavateli. Navíc sociologické výzkumy prokazují, že smíšené kolektivy, v nichž jsou zastoupeni lidé různého věku, muži i ženy, fungují mnohem lépe.

 

Vzdělávejte se

 

Období, kdy jste bez práce, se dá šikovně využít k tomu, abyste si doplnili znalosti v oblastech, kde jste doposud nemohli konkurovat. Díky Operačnímu programu Lidské zdroje a zaměstnanost je dostupná řada rekvalifikačních kurzů či individuálního poradenství pro uchazeče o zaměstnání starší padesáti let, zaměstnavatelé mohou také získat příspěvky na zřízení a provoz společensky účelných pracovních míst. Podívejte se například na projekty „Začínáme po 50“ anebo „Zkušenosti pro Prahu“. Přehled aktuálně realizovaných projektů pro osoby 50+ pak naleznete zde.

Podstatou těchto projektů je vybavit uchazeče o práci starší 50 let takovými znalostmi či dovednostmi, které jejich šance získat práci významně zvýší. Zároveň projekty podporují zaměstnavatele, aby lidi po padesátce přijímali, proto je vznik některých pracovních míst podpořen i finančně.

 

Kde začít?

 

Kdo chce aktivně hledat práci po padesátce, může být úspěšný. Má zkušenosti, dostatek nadhledu a je loajální. Často je ale nezbytné být ochotný naučit se něčemu novému a nebát se změny. Další profesní vzdělávání či rekvalifikace financované z evropských peněz poskytují například Úřady práce. Právě tam by vás měli informovat o konkrétních kurzech a projektech pro váš region. Účast v nich je zcela zdarma, tedy záleží jen na vaší iniciativě. Přejeme mnoho úspěchů.