10 tipů, jak si vybrat tu správnou práci

Vyhledat nabídku práce na internetu není věda. Ale získat práci, která je pro vás navíc ta pravá, je výkonem hodným metálu. Přitom existují způsoby, jak se k takovému výsledku dopracovat. Základem je sestavit si profil vašeho ideálního zaměstnání a pevně se ho držet. Pomoci vám může těchto 10 otázek:

  1. Co vás baví? Nejlepších výsledků budete dosahovat, pokud vás bude práce bavit. Proto popřemýšlejte, které oblasti a činnosti vám jsou nejbližší a v čem např. i vynikáte oproti ostatním.
  2. Co vám opravdu nejde? Pokud vás láká práce, pro niž nemáte reálné předpoklady, pak ji raději ponechte v říši snů. Překonávat své hranice i při rutinních úkolech je vyčerpávající a rychle vás dovede k vyhoření. Zaměřte se na to, co umíte, a to rozvíjejte.
  3. Kolik času chcete trávit v práci? Lukrativní pozice v renomovaných společnostech často vyžadují přesčasy a práci o víkendech. Předem si tedy ujasněte, zda jste ochotni dlouhodobě přinášet takovou oběť na úkor koníčků a osobního života.
  4. Specialista nebo manažer? Raději provádíte úkoly, nebo řídíte ostatní? Zvolit si správný směr je v tomto bodě zcela zásadní. Při dalším kariérním růstu se totiž náplně obou pozic diametrálně rozcházejí a málokdo se narodil pro obojí.
  5. Co budete skutečně dělat? Názvy pracovních pozic zní mnohdy lákavě. Ujistěte se ale, že nejde o pozlátko, které by vás nakonec neoslnilo. Optimální je potkat se s někým, kdo danou pozici vykonává, a zjistit, co přesně každý den dělá. Ne vždy odpovídá každodenní rutina zajímavé trendy image, jíž se firma prezentuje. A naopak.
  6. Jaké pracovní prostředí vám vyhovuje? Pracovní prostředí má zásadní vliv na výkonnost. Jste-li spíše tichý, uzavřený typ, pravděpodobně vám nebude vyhovovat práce v hlučném, rozlehlém open office. Mnohem lépe se budete cítit v malé klidné kanceláři. A naopak.
  7. Rodinná, nebo mezinárodní firma? Čím menší firma, tím osobnější kontakty se všemi kolegy. V menší společnosti máte také větší šanci ovlivnit dění a zapojit se do více procesů z jediné pozice. Mezinárodní firma na druhou stranu přináší neprůstupné korporátní předpisy, ale také více možností k osobnímu a kariérnímu rozvoji či stáži v zahraničí.  
  8. Nakolik vám jde o výši platu? Mnohá zaměstnání mají řadu nesporných přínosů, ale částka na výplatní pásce k nim zrovna nepatří. Stanovte si priority: potřebujete uživit rodinu nebo si vylepšit životopis? Chcete raději práci, která vás bude bavit, ale bude hůř placená, nebo jsou peníze na prvním místě? Nemalé hodnoty mohou dosáhnout i případné benefity. Zjistěte si, jestli zaměstnavatel přispívá na stravu, dopravu a nenabízí bonusy, které jsou pro vás zajímavé.
  9. Vyplatí se vám dojíždět? Tato otázka se zdánlivě týká jen obyvatel malých měst a vesnic. I po Praze může dojezdová doba snadno překročit jednu hodinu. Spočítejte si, kolik času denně ztratíte cestou tam a zpět, a na kolik vás dojíždění vyjde. Jste odkázáni jen na osobní auto, nebo musíte hodně přestupovat? Někdy je navzdory prvnímu dojmu výhodnější přijmout práci v místě bydliště, jindy je lepší popojet o něco dál.
  10. Jaký na vás udělali dojem? Racionální argumenty by měly představovat prvotní síto. Poté je ale dobré dát průchod emocím. Jak na vás zapůsobil pohovor? Jak s vámi jednali v průběhu celého přijímacího řízení? Líbilo se vám pracovní prostředí a atmosféra ve firmě? První dojem sice umí být zrádný, ale ne nadarmo se intuice označuje za šestý smysl.

Při výběru zaměstnání tedy volte rozumem, ale i srdcem. A nezapomínejte, že práce je místo, kde trávíte většinu dne a koneckonců i života. Tak ať za to stojí. Hodně štěstí.